• Projekty

      • 1.3.2021
        • Spolu múdrejší

          Spolu múdrejší

          Cieľom rozvojového projektu „Spolu múdrejší“ bolo podporiť školy, ktoré budú prostredníctvom kvalitného a dostupného doučovania svojich žiakov, ohrozených školským neúspechom, resp. s nedostatočným dištančným vzdelávaním, vytvárať podmienky na zlepšovanie ich vedomostí a zručností v stanovenom rozsahu.

      • 23.08.2021
        • Letná škola 2021

          Letná škola 2021

          Zámerom Letnej školy bolo poskytnúť žiakom základných škôl možnosť na získanie alebo upevnenie vedomostí, zručností a spôsobilostí, ktoré si nedostatočne osvojili počas školského roka 2020/2021. Letná škola neprebieha vo forme klasického vyučovania, ale jej primárnym cieľom napriek tomu ostáva vzdelávanie a rozvoj kompetencií žiakov.

      • 01.09.2021
        • NP edIT 1

          NP edIT 1

          Národný projekt (NP) edIT je potrebné chápať ako kompenzačný krok reagujúci na pandémiu, ktorý berie do úvahy ďalšie možné prerušenie vyučovania v školách. Zároveň je to aj krok v rámci celkového prispôsobovania sa výchovno-vzdelávacieho procesu aktuálnym potrebám vo vzdelávaní, a to najmä podporou rozvoja digitálnych zručností žiakov a učiteľov, a postupného nástupu hybridného vzdelávania.Z pandemickej situácie, ktorá ovplyvnila i vzdelávací proces v stredných a základných školách, vyplynula potreba pripravenosti na opakujúcu sa dištančnú výučbu. Prioritne sa NP edIT zameriava na rizikové skupiny žiakov ohrozených školským neúspechom.

      • 1.10.2021
        • Spolu múdrejší 2

          Spolu múdrejší 2

          Hlavným cieľom projektu je podpora pre tie základné školy, ktoré budú prostredníctvom kvalitného a dostupného doučovania svojich žiakov, vytvárať podmienky na zlepšovanie ich vedomostí a zručností v hodinách mimo vyučovania v stanovenom rozsahu.

      • 15.1.2022
        • Spolu múdrejší III.

          Spolu múdrejší III.

          Cieľom projektu je podpora pre  základné školy, ktoré budú prostredníctvom kvalitného a dostupného doučovania svojich žiakov, vytvárať podmienky na zlepšovanie ich vedomostí a zručností v hodinách mimo vyučovania v stanovenom rozsahu.

      • október 2022
        • Projekt GLOBE

          V programe GLOBE žiaci základných a stredných škôl skúmajú prírodu a aktívne zlepšujú životné prostredie vo svojom okolí. Podporuje rozvoj prírodovednej, technickej a IT gramotnosti žiakov      a ich záujem o vedu a výskum formou bádateľského vzdelávania na školách a záujmu o ochranu životného prostredia. Implementáciu GLOBE na Slovensku bude zabezpečovať sieť environmentálne výchovných organizácií Špirála zastúpená našim Inštitútom DAPHNE.

      • október 2022
        • Projekt: Vedecký kuriér 2022

          Cieľom Vedeckého kuriéra  je ukázať žiakom vedeckú prácu a nadchnúť ich pre vedu  a výskum. Prostredníctvom tejto aktivity Európskej noci výskumníkov si žiaci budú môcť vyskúšať pokusy z  fyziky, ekológie, envirobiológie, priblížiť si princípy strojového učenia cez vesmírnu tematiku. Vďaka experimentom, priamemu zážitkovému vzdelávaniu si žiaci budú môcť vyskúšať, aká môže byť práca výskumníkov zaujímavá! 

           

          Vedecký kuriér Fyzika  

          Pokusy   z fyziky, ktoré objasnia prečo sa nám v mori pláva ľahšie a vyrobia dúhu na počkanie. Vedecký kuriér Fyzika Vám opäť prináša set viacerých experimentov zameraných na názorné ukážky fungovania magnetického poľa, odstredivej a gravitačnej sily, meranie hustoty kvapalín, ale aj silu elektrického náboja. Pokusy sú odporúčané pre 2. stupeň ZŠ.

           

          Vedecký kuriér Ekológia 

          Čo poháňa Vedeckého kuriéra Ekológia? No predsa solárna energia. On predsa vie,                 

          že obnoviteľné zdroje sú budúcnosť. A  vy sa to vďaka modelu žaby naučíte tiež.

          Objednajte si Vedeckého kuriéra Ekológia a rozhýbte svoju vlastnú solárnu žabu. 

           

          Vedecký kuriér  Enviro - Neprestávaj oxidovať! 

          Sila železanov pri čistení vôd

          Vieš, že odpadová voda prechádza množstvom procesov, ktoré ju čistia od baktérii, vírusov,    ale aj liečiv a iných chemikálii? A už si počul, že nato využívame formu železa? Zisti, ako je na tom čistota vody v tvojom okolí a vyskúšaj z nej odstrániť nečistoty pomocou nášho vedeckého kuriéra.

      • december 2022
        • Periodická tabuľka prírody

          Environmentálna súťaž vyhlásená spoločnosťou Slovnaft a Európskym lýceom "Periodická tabuľka prírody".

      • január 2023
        • Projekt Požičaná planéta

          Požičaná planéta je komplexný program environmentálnej výchovy, vzdelávania a osvety pre udržateľný rozvoj, ktorý vzniká v spolupráci dive 2000 production, s.r.o., Fakulty prírodných vied UKF v Nitre a OZ Požičaná planéta pre školy.

          Program prináša kľúčové témy udržateľného rozvoja, rozdelené do piatich tematických okruhov:
          Odcudzenie, Konzum, Biodiverzita, Zmena klímy a Budúcnosť je v našich rukách.

          Požičaná planéta I. – Odcudzenie pozostáva z:

          • Odborná metodická príručka pre pedagogickú prax "Environmentálna výchova  a udržateľný rozvoj I., Odcudzenie" - 134 strán, 38 environmentálnych aktivít
          • USB "Požičaná planéta I." so 4 filmami: Kráľovná Karpát, Ostrov zlých duchov, Inštinkt, Bohatí či chudobní?
          • 4 Enviro-zošity, celkom 49 pútavých úloh, 4 hry, 4 kreatívne plagáty
      • September 2023
        • Vedecký kuriér 2023 (Oceán v skúmavke)

          Ďalšou našou úlohou bude na hodinách chémie skúmať vplyv okysľovania na živočíchy  a korálové  útesy.  Budeme robiť chemický rozbor vody.

          Vďaka vedeckému kuriérovi Oceán v skúmavke si to môžeme vyskúšať! Nebojte sa, nebudeme rozpúšťať schránky živých organizmov. Ako prvé si ale pripravíte zásaditý roztok a odfiltrujete nerozpustnú zrazeninu, ktorú využijete ako simuláciu schránok morských organizmov. Roztok nebudeme vylievať,  ale posnažíme sa z neho chemicky rozbiť molekulu vody na vodík a kyslík. Celý okruh uzatvoríme  zapálením zmesi vodíka s kyslíkom a vyrobíte tak opäť vodu.. Vedecký kuriér Oceán v skúmavke je pripravovaný v spolupráci s Vedeckým okienkom.

      • September 2023
        • KOZMICKÝ STRÁŽCA - Planetárna obrana

          Tak ako každý rok, aj tento sa naša škola zapojila do Noci výskumníkov. Na školu prichádza – Vedecký kuriér Kozmický strážca. Zábavnou formou budú bádať žiaci II. stupňa našej školy.

          Hrozí Zemi zrážka s nebezpečným vesmírnym telesom? Ako sa monitorujú asteroidy a kométy, ktoré by mohli krížiť dráhu našej Zeme okolo Slnka? A ak by nám aj niečo hrozilo, vedeli by sme sa účinne brániť? Vedecký kuriér – Kozmický strážca Vám odpovie na všetky tieto otázky pomocou interaktívnej aplikácie a sprievodnej brožúrky.

          VEDECKÝ KURIÉR KOZMICKÝ STRÁŽCA VZNIKOL V SPOLUPRÁCI SO SPOLOČNOSŤOU DEUTSCHE TELEKOM IT  SOLUTIONS A STARTUP CENTROM INNOVLAB. 

      • Október 2023
        • Projekt GLOBE (MINIKRIMI)

          Opäť sa zapájame do environmentálnej  súťaže spoločnosti Slovnaft MINIKRIMI. Držíme si palce pri riešení, nech nám šťastie praje....#krimichemia #spoludokazemevela

          Súťaž je spojená s výtvarnou súťažou COLORS OF INDUSTRY / nakresli továrne slovenského priemyslu.

      • Január 2024
        • Projekt Požičaná planéta- pokračuje

          Požičaná planéta je komplexný program environmentálnej výchovy, vzdelávania a osvety pre udržateľný rozvoj, ktorý vzniká v spolupráci dive 2000 production, s.r.o., Fakulty prírodných vied UKF v Nitre a OZ Požičaná planéta pre školy. Škola je pilotnou školou. Požičaná planéta je komplexný program  environmentálnej výchovy, vzdelávania a osvety pre udržateľný rozvoj, ktorý vzniká v spolupráci dive  2000  production, s.r.o., Fakulty prírodných vied UKF v Nitre a OZ Požičaná planéta pre školy.  Program  prináša  kľúčové  témy udržateľného rozvoja, rozdelené do piatich tematických okruhov: Odcudzenie, Konzum, Biodiverzita, Zmena klímy a Budúcnosť je v našich rukách.

      • Marec 2024
        • Súťaž s Wocabee

          Súťaž s Wocabee

          Vďaka súťaži majú žiaci väčšiu chuť a motiváciu učiť sa cudzie jazyky. Žiaci sa učia slovíčka a niekoľko hodín denne.

           

        • Projekt Čítajme si

          Cieľom projektu je  pritiahnuť k čítaniu viac detí a zároveň poukázať na význam literatúry pre detského čitateľa. Čítanie patrí medzi aktivity, ktoré podporujú rozvoj osobnosti dieťaťa  a mladého človeka, pomáha poznať hodnoty, rozlišovať dobro a zlo, akceleruje rozvoj reči a slovnej zásoby. Vytvára priestor pre tvorivosť, dáva možnosť v ohraničenom čase na identifikovanie sa s postavami, ponúka chvíle intimity. Dáva možnosť naberať množstvo informácií, inšpirácií, vedomostí, porozumieť pojmom.

        • Projekt Noc s Andersenom

          Je medzinárodné podujatie na podporu čítania, ktoré sa organizuje pri príležitosti výročia narodenia dánskeho rozprávkara Hansa Christiana ...